TR

EN

> Tanbur Mızrabı

Bağa denilen malzeme karetta karetta denilen deniz kaplumbağanın göğüs kabuğundan elde edilen bir malzemedir. Bağa tanbur mızrabı için en uygun malzemedir. Kemik, boynuz, fildişi vb gibi malzemelerden yapılan mızraplar tanbur icrası için uygun değildir. Bu malzemelerin bazılarında bağa kadar pürüzsüz yüzey elde edilemez, lifli yapıya sahip olanları çok çabuk çizilir veya elektriklenmeye sebep olur, bu durum icrayı zorlaştırır.

 

Tanbur için, yalnız bağadan yapılmış mızrapla rahat bir icra sağlanabilir. Kaba bir kabuktan ibaret olan bağanın, öncelikle uygun boyutlarda biçilip, eğikliği düzeltilmelidir. Daha sonra çeşitli kalınlıklardaki su zımparaları aracılığıyla, pürüzsüzlüğü sağlanır ve kullanıma uygun hale getirilir.

 

İcracının üslubunu ifade etmede mızrap oldukça önemli bir araçtır. Tanburi, kendi tavrına uygun olmayan bir mızrapla icrasını gerçekleştirmekte zorlanır. Bundan dolayı her tanburi kendi üslubuna uygun bağa kullanmayı tercih eder. Bağa kalınlıkları 2,5 ila 5 mm arası 10 cm ila 13 cm arası uzunluğunda olmalıdır.

 

Tanbur mızrabının zarar görmemesi için sert yüzeylere çarpmamak, çizilebilecek yerlerde bırakmamak ve hatta mümkünse bir kılıf içerisinde muhafaza etmek gerekir. Çünkü mızrap ağızlarında oluşacak pürüzler tanbur icrasını bozar, hoş olmayan seslere neden olur.

 

© 2013 Tüm Hakları Saklıdır